03.07.2018

Що краще: базальтова плита або мінеральна вата?

Що краще: базальтова плита або мінеральна вата?

Незважаючи на величезний вибір будівельних матеріалів на сучасному ринку, найбільшою популярністю серед утеплювачів користуються мінеральна вата і базальтові плити. У цій статті ми познайомимо вас з цими матеріалами, розкриємо їх переваги та недоліки, пояснимо різницю в їх застосуванні, надамо максимум інформації, щоб полегшити вибір ідеального утеплювача для вашого будинку.

Що таке базальтова плита?
Перш за все, це будівельний матеріал, що використовується для теплоізоляції житлових приміщень. Для його виробництва використовують базальт - вулканічну породу, яка за своєю суттю є каменем. Спочатку базальт дроблять, а потім нагрівають до температури понад 1 тисячі градусів, щоб порода розплавилася і стала тягучою. Після цього отриману розпечену масу роздмухують потужним потоком повітря, в результаті чого з'являються мікроволокна. Щоб ці волокна знову з'єднати, застосовують особливу сполучна речовина на основі фенолформальдегіда. Зміст цих речовин досить незначно, тому базальтовий утеплювач абсолютно безпечний для здоров'я людини. Такий утеплювач випускають тільки у вигляді плит.

Базальтові плити користуються величезною популярністю, тому що володіють великим набором відмінних характеристик, а саме:

 • стійки до високих температур;
 • не виділяють токсичних елементів при нагріванні;
 • стійкі до забруднень і виникнення цвілевих грибів;
 • легкі і зручні для транспортування;
 • довговічні;
 • забезпечують звукоізоляцію;
 • поглинають вібрацію;
 • стійкі до впливу вологи.

Ціна базальтових плит досить висока, тому їх часто замінюють звичайним пінопластом, хоча насправді він істотно поступається за якістю ізоляції.

Базальтові плити відрізняються високою пластичністю, завдяки наявності в своїй структурі щільних коротких волокон. Це також мінімізує ризик осипкі утеплювача під час монтажу, що є великим плюсом.

Що таке мінеральна вата?
Мінеральна вата - це волокнистий ізоляційний матеріал, вироблений на основі природних мінералів. Незважаючи на існування кількох різновидів цього матеріалу, мінеральною ватою називають і вважають виключно скловату, тому говорити ми будемо про неї.

Скловату виробляють з битого скла і кварцового піску, і випускають у формі плит, рулонів або матов.Такой утеплювач має невелику вагу і компактними розмірами в упаковці, тому його дуже легко транспортувати. Вартість мінеральної вати набагато нижче базальтових плит, що також є важливим фактором, що впливає на вибір будматеріалу. Цей вид утеплювача продовжує користуватися популярністю, так як має наступні переваги:

 • він легкий;
 • дає незначні навантаження на конструкції;
 • стійкий до біологічного впливу;
 • стійкий до хімічних реакцій;
 • дуже еластичний;
 • не горить.

Важливий нюанс: хоч мінеральна вата і не схильна до загоряння, вона все ж втрачає левову частку своїх корисних якостей під впливом високих температур.

Завдяки високій еластичності і гнучкості, мінеральна вата прекрасно підходить для теплоізоляції конструкцій з неправильними геометричними формами або нерівними поверхнями.

Серед недоліків мінеральної вати можна назвати схильність до усадки, яка зазвичай виникає через закінчення терміну експлуатації, кристалізації матеріалу або неправильний монтаж.

Базальтова плита або мінеральна вата: порівнюємо характеристики
Для більш чіткого розуміння різниці між базальтовими плитами і мінеральною ватою, розглянемо їх характеристики за такими параметрами, як теплопровідність, звукоізоляція, стійкість до впливу вологи, максимальний нагрів, безпеку і вартість.

Теплопровідність. За цим параметром скловата і базальтові плити знаходяться приблизно на одному рівні, так як прекрасно тримають тепло. Середній коефіцієнт теплопровідності скловати становить 0,041 Вт / м * К, а базальтових плит - 0,038 Вт / м * К.
Звукоізоляція. Здатність до поглинання шуму трохи вище у базальтової вати, хоча обидва матеріали прекрасно гасять непотрібні акустичні коливання.

 • Вологостійкість. Базальтові плити відомі своїм водовідштовхувальним властивістю - волога легко проникає всередину матеріалу, але не затримується і не накопичується в ньому. Тому, навіть будучи мокрим на 30%, базальтове волокно зберігає свої теплоізоляційні здатності. У мінеральної вати справи з гідроізоляцією йдуть набагато гірше. Скловата сильно вбирає вологу і дуже погано її виводить, тому цей утеплювач потрібно обов'язково захищати додатковими матеріалами (пароізоляційною плівкою, дифузійної мембраною і т. Д.). Є лише кілька видів скловати, яку допустимо застосовувати для укладання під стяжку або штукатурку.
 • Нагрівання. Обидва утеплювача не схильні до спалаху і мають клас горючості НГ. Проте, базальтові плити значно обганяють мінеральну вату по температурному діапазону. Так, якщо скловата витримує температури від -60 до 500 ° С, то у кам'яної вати ці показники становлять від -190 до 1000 ° С. Також слід враховувати, що при сильному нагріванні мінеральна вата частково втрачає свої ізоляційні властивості.
 • Безпека. За цим параметром програє базальтовий утеплювач через наявність у своєму складі такого сполучного компонента, як фенол. І хоча нові види кам'яної вати виробляються по бесфенольним технологіям, в більш ранніх або дешевших варіантах він все ще присутній. У виробництві мінеральної вати застосовується клей на основі акрилової, тому цей утеплювач сильно виграє в плані екологічності.
 • Вартість. Мінеральна вата коштує дешевше, ніж базальтові плити, тому її часто використовують для бюджетного утеплення. Однак економічна вигода цього кроку сумнівна, так як більш слабка теплоізоляційна здатність вимагає компенсації за рахунок товщини шару, що утеплює. Проте, скловата прекрасно підходить для недорогої звукоізоляції приміщень, для яких на першому місці стоїть поглинання шуму, а не збереження тепла.

Чи є різниця в застосуванні базальтової і мінеральної вати?
Насправді, особливої ​​різниці немає. Утеплювачі застосовують однаково, будь то плити або рулони. Для початку матеріал підганяють за розмірами, а потім закладають в зазори між кроквами, кріплять дюбелями і зверху покривають шаром пароізоляції.

З огляду на переваги і недоліки кожного з цих утеплювачів, які ми постаралися розкрити максимально повно, ви можете зробити об'єктивний зважений вибір, який стане грамотним вкладенням коштів без збитку для якості теплоізоляції.

Читайте ще

Ми раді запропонувати Вам повний спектр теплоізоляційних матеріалів для будівництва
29
2019
січня
Базальтові плити ROCKTON
Базальтові плити ROCKTON використовуються для звуко- та теплоізоляції багатошарових стін, мансард, підлог або перекриттів з використанням балок. Це звукопоглинальні панелі, які виготовляються з кам'яної вати вищого класу з оптимальною щільністю 50 кг / м3.
09
2019
січня
Теплоізоляція K-FLEX ST: докладний опис від історії до монтажу
Продукція, що випускається італійською компанією теплоізоляція K-FLEX ST є зручним і надійне покриття. Воно дозволяє забезпечити повноцінний захист трубопроводів різного типу від втрат тепла. Виготовляється матеріал зі спіненого каучуку.
03
2019
січня
Vels вітає з Новим роком!
2018 рік був продуктивним і багатим на різні події. Команда компанії "Vels" працювала в повну силу і викладалася на 100%, щоб наші клієнти та партнери відчували себе комфортно і надійно. Ми максимально розширили спектр послуг, забезпечили вигідні умови для співпраці. Але на цьому "Vels" не зупиниться, в новому 2019 році, ми продовжимо розвиватися і вдосконалюватися, прагнути до нових вершин і досягнень.